Dikkat!!! Önemli Uyarı:

* Sıkça Sorulan Sorular bölümünü ve indirdiğiniz programda Açıklama sayfası varsa mutkala okuyunuz. Okumadan bana mesaj atıyorsunuz, arıyorsunuz. Yapmayın, etmeyin lütfen... Ben onca açıklamayı kendim için yapmadım ki...


Paylaştığım ve paylaşacağım tüm programlar ÜCRETSİZDİR.

Ancak: Bu site ve programlar, iyi niyetle bilgi birikimi doğrultusunda yapılmıştır. Programların yanlış kullanılmasından, hatalı hesaplamalardan, eksik veya fazla ödeme yapılmasından vs. doğacak  her  türlü  maddi  ve  manevi  zarar  için  sorumluluk  kullanana  aittir. Programları kullanmadan önce kendi bilgi birikiminiz doğrultusunda kontrolden geçirmelisiniz. Herhangi bir hata, eksiklik vs. olduğunu düşünüyorsanız, lütfen Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine e-posta ile geri bildirimde bulunun...


Dikkat: Bu sitede paylaşılan programların ve yapılan açıklamaların tüm hakları Mutemet.net'e aittir. Programların ve açıklamaların izinsiz yayınlanması halinde tüm yasal haklar saklıdır.


İndirme ayrıntıları

Terfi Farkı Hesaplama Programı

Terfi Hesaplama Programı Anlatımı Youtube Videosu İçin Bu Yazının Üstüne Tıklayınız...

 

Güncelleme Geçmişi: 

01.04.2022

1- Akademik Personel terfi farkı hesaplaması için gerekli düzenleme yapıldı.

01.03.2022

1- Yeni eklenen alanlarda formülleri kopyala yapıştır yaparken, tüm satırlar için aynı kodları yapıştırmışım. 2500'den fazla satır olunca, artık dalgınlık mı ne, o formülleri tekrar güncelledim.

24.02.2022

1- Sitenin server değiştirmesi sonrasında, en son güncel versiyonu yükledim. En son yapılan değişikliklerin tamamını barındıran versiyondur.

09.02.2022

1- 2022 yılı itibariyle yürürlüğe giren Vergi İstisna Ugulalaması çerçevesinde, Terfi Girişi sayfasına "Vergi Kesilecek Mi?" alanı eklenmiştir.

2- "Vergi Kesilecek Mi?" sütununda "EVET" seçilirse Gelir ve Damga Vergisi kesilir. 2022 öncesi terfi farkı için olması gereken "EVET" seçilmesidir.

3- 2022 yılı terfileri için, durum komplekstir. Şöyle ki:

a) Ekte yer alan Gelir Ve Damga Vergisi İstisnası Uygulama Kılavuzunda ki hükümler doğrultusunda aradaki fark kişiye ödenmelidir. Ancak, o kadar farklı kurumda o kadar farklı ödeme ve Gelir Vergisi uygulanmaktadır ki, haliyle, hangi kurumun vergi uygulaması gerektiği ile ilgili bir standart kalmamıştır. Örneğin; Sağlık Bakanlığı için, KBS'nin hesapladığından arta kalan GV kalanı, Döner Sermaye Sabit Ek Ödemesine eklenmektedir. Zira bizde, yani Sağlık Bakanlığı'nda, Sabit Ek Ödeme, netten brüte hesaplanır ve gelir vergisi de kesiliyormuş gibi hesaplama yapılır.

b) Farkındayım, çok karmaşık. Ama bu sistemi getirenlerin de ne yaptığını bildiklerini düşünmediğim için teknik detaya girmiyorum. Malum, liyakat sahibi adam mı kaldı memlekette?

c) Sağlık Bakanlığı haricindeki kurumlardakiler için ise durum özetle şudur:

1. 2022 yılında, personelinizin, aylık yararlanması gereken vergi istisna uygulaması kapsamında, damga vergisi zaten aşıyor, bordronuza bakın, damga vergisi olduğunu göreceksiniz. Gelir vergisi ise, büyük ihtimalle sıfır olacak. Burada ise dikkate alınması gereken, ilgili aydaki yapılan ödemeler toplamına uygulanan "Asgari ücretten kesilen gelir vergisini" aşıp aşmadığı. Haliyle, terfiyi yaptığınız ayda, eğer kişinin vergi istisna tutarı, yararlanması gereken tutardan yüksekse, "Vergi Kesilecek Mi?" bölümü evet olmalı ve kişiden vergi kesilmelidir. 2022 yılı öncesi ise zaten kesinlikle kesilmelidir. 2022 yılı, yeni gelen garabet uygulama ile zaten saçma sapan, salakça bi sistem olduğu için, KBS bile işin içinden çıkamamıştır. Ben ise nacizane bi mutemet olarak binlerce insanın beklediği programlarımı hala güncelleyemedim bu sebeple...

Hoş görünüze sığınıyorum...

2. Nooolur, Açıklamalar sayfasını bi okuyun yaaaa... Bakın, Allah rızası için diyorum. Biliyorum, bizim toplumun en büyük sorunu OKUMAMAK... Ama noolur, bi okuyun. Yeter, caydım... Okumadan "Şunu nasıl yapacağım, bunu nasıl yapacağım" mesajları çok yoruyor beni. Siz, bi bana mesaj yazıyorsunuz, oysa ben günde en az 20 kişiye yardımcı olmaya çalışıyorum. Yapmayın, etmeyin.

3. Zaten 3 günlük dünya. Hepimizin yaşayacağı hepi topu 70-80 sene. Ömrümden çalmayın. Ömrünüzden çalmayın. Okuyun o Açıklama sayfasını yaaa...

 

Devlet memurlarının (5510 Öncesi ve 5510 Sonrası) geçmişe dönük terfi farklarını hesaplamak için hazırlanmış bir programdır.

Yaptığım tüm kontrollerde (KBS terfi bordrolarıyla ve Kesenek Bilgi Sistemiyle) program hatasız bir şekilde terfi farkı hesaplamaktadır.

Onlarca terfi programı tek tek incelenmiş ve nihayetinde tümünden istifade edilmiştir.

Programın ilk halini nereden bulduğumu bile hatırlamıyorum. Lakin ilk halinde, bence, birden fazla hata vardı. Zamanla üzerine bir sürü ekleme yaptım. Ve artık paylaşabileceğim nitelikte bir program haline getirdim.

Bu programla tüm 657 Devlet Memurlarının;

1- Derece-Kademe, Ek Gösterge, Kıdem Yılı ilerlemesine bağlı terfi hesaplaması yapılabilir.
2- Yan Ödeme, Özel Hizmet Tazminatı, Ek Özel Hizmet Tazminatı, Dil Tazminatı, Diğer Tazminatlar (Maaş Katsayısıyla çarpılarak elde edilenler), Maktu Tazminatlar ve Aile Yardımı (veya Çocuk Yardımı) gibi maaş unsurlarının tamamı için "Geçmişe Dönük Fark Hesaplaması" yapılabilir.
3- Bordro, Banka Listesi, Ödeme Emri Belgesi, EmsanTxt Dosyası oluşturma gibi Terfi Hesaplamada ihtiyaç duyulan tüm bilgi ve belgeler otomatik olarak hesaplanıp döküm alınabilir.
4- Açıklama sayfasında terfilerle ilgili bilgiler bulunmaktadır. Okuyup bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz. Eksik veya hatalı olduğunu düşündüğünüz hususları tartışmaya açarız. Hep beraber doğruyu bulmuş oluruz.


Programın kullanımı özel bir uzmanlık gerektirmez. Olabildiğince basit tasarladım. Tüm formülleri de gizledim. Sayfalara da koruma koydum. Sayfa koruması şifresizdir, "Sayfa Korumasını Kaldır" diyerek istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz. Lakin formüllere dikkat edin. En küçük hatada programın işleyişini bozabilirsiniz.

Sabitler sayfasına birden fazla kurum ekleyebilirsiniz. Mesela ben hem genel bütçe hem de döner sermaye bütçesi için iki defa hastanemi ekledim. Böylece genel bütçeden maaş alan personellerin de, döner sermayeden maaş alan personellerin de tek bir programla terfi farklarını hesaplayabiliyorum.

Sabitler sayfasından kurum bilgilerini girdikten sonra Ana Sayfa'dan kurum seçip terfi farkı hesaplanacak ayı (ki bu ödemeye ek belgelerde görünecek) da seçtikten sonra Terfi Girişi sayfasından ilgili personellerin bilgilerini girebilirsiniz.

Programla ilgili öneri, eleştiri, takdir, teşekkür vb. her şeye açığım. İletişim sayfasından benimle irtibata geçebilirsiniz.

Information
Oluşturulma 2018-09-11
Son Değişiklik 2022-04-14
Sürüm 01042022
Boyut 2.03 MB
Oluşturan Harun
Düzenleyen Harun
İndirilme 11.896
Lisans
Fiyat