Selamlar...

 

Ben Harun KURU...

 

Kütahya'nın Gediz İlçesinin Erdoğmuş Köyünde dünyaya geldim.

İlk ve orta öğrenimimi köyüm Erdoğmuş'ta, lise öğrenimimi Gediz Ticaret Meslek Lisesi'nde tamamladım.

2003 yılında da 9 Eylül Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünü bitirdim.

Sonrası zorlu bir süreçle beraber, ila nihaye 2005'te memuriyete kadar uzandı.

Memur olduktan sonra 2008 senesinde AÖF İşletme Fakültesini bitirdim. Sonra, biraz da eş dost gazıyla, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisans denemem oldu. Baktım ki işi ticarete dökmüşler ve zaten kademe ilerlemesinden başka bi faydası yok, e malum, sistem de torpil üzerine kurulu, bıraktım...

İşletme mezuniyetim üst öğrenim olmadığı için, bari lisans tamamlama yapayım dedim ve 2018'de Sağlık Yönetimini bitirdim.

Halen Fethiye Devlet Hastanesi'nde mutemetlik yapmaya devam ediyorum.

10 küsur senedir mutemetlik yapıyorum. Bu süre zarfında, işimle alakalı yüzlerce program gördüm. Çoğu birbirinin aynı olan, bazıları çok basit, bazıları çok üst seviye programlardı. İşlerimi kolaylaştırmak, zaman kazanmak için ucundan köşesinden ben de birşeyler yapmaya başladım.

Hem herkesin kolayca kullanabildiği, uzmanlık gerektirmeyen, hem de düzenlemesi kolay olduğu için Excel ve Access önceliğim oldu. Diğerlerinde derlemesi ayrı dert, kod yazmak zaten ayrı bi meziyet. Excel ve Access hem kod yazarken hem de tasarlarken çok basit. Ayrıca çok da marifetliler. Uzmanlık gerektiren konularda da onlarca Türkçe site ve o sitelerde insanlara ücretsiz destek veren gönlü bol onlarca insan var, sağolsunlar...

Bu siteyi açarken, o gönlü bol insanlar ve yaptığı her şeyden maddi çıkar bekleyen menfaatçi tipler motivasyon kaynağım oldu. Evet, iki grup da ayrı ayrı motivasyon kaynağım oldu. Olan ve olması gereken gruplardı çünkü bana göre. Gönlü bol insan grubu, öyle işlere imza atıyor ki, öyle püf noktalarda öyle çok destek oluyor ki, insan ister istemez "Bunu para karşılığı yaptırsam kaç para isterlerdi acaba?" demekten kendini alamıyor. Hayret ediyor insan, "Bi insan bunu niye karşılık beklemeden yapar?" diye. Öyle bir hale geldi ki insanlık, kimse karşılıksız bir şey yapmaz oldu. Herkes çıkarının derdinde gibi... Ben öyle olmaması gerektiğini düşündüğümden midir nedir, bilemiyorum, o gönlü bol insanlardan biri olmak için çabalıyorum.

Ben bu programları kendim için yaptım. Zaman kazanmak için, yanlış hesaplama yapan programlarla vakit kaybetmemek ve işimi doğru düzgün yapmak için, güya bana zaman kazandırması gereken ama bana eziyet olan Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ile uğraşmamak için, kendimi geliştirmek için vs...

Zaten yapmışım, kullanıyorum, günden güne geliştiriyorum, her yeni çıkan mevzuata göre revize ediyorum ve hemen hemen hepsi de aktif kullanımda olan programlar. Ne diye kendime saklayayım? Niye paylaşmayayım? Niye bundan illa bi menfaat bekleyeyim? Koskoca yazılım firmaları babalar gibi programlar yapıyor ve ücretsiz dağıtıyor. Yüzlerce program var alanında en iyi ama ücretsiz. Oysa benim programlarım, alt tarafı birkaç kodla zenginleştirilmiş Excel ve Access'ten başka bir şey değil. Hayır yani, insanlar bu ve benzeri "basit" şeylerden nasıl menfaat bekleyebiliyor anlayamıyorum.

İşte bu anlayamadığım "her şeyden maddi çıkar bekleyen menfaatçi tipler" tersi yönde bir motivasyon sağladılar. "Gönlü bol insanlar" da imrendiğim insan grubu olduğundan, ortaya böyle bir site çıktı.

"Siteye para harcıyorsun, bari onun için ücret talebin olsun." diyenler çok. "Sen isteme, bari verecek olanlara mani olma" diyen de var. Hatta, "Bari sitene reklam koy, üç beş kuruş ordan gelsin." önerisinde bulunan da oldu. Hayır... Hiçbirini yapmayacağım...

İnsanlara yardımcı olmak için üç kuruş para harcıyorum. Bunun hesabını mı yapacağım? Parayı sevsem Fethiye'de ne işim var? :)

 

Velhasıl, içiniz rahat olsun efenim... Hee, yarın bir gün sitenin masrafını karşılamaya para ayıramayacak hale gelirsem de, merak etmeyiniz efenim. Onlarca platform var bu programlarımı paylaşabileceğim. Bir şekilde paylaşmaya devam ederim. Bu kendi adıma, bizzat açtığım bir site olmaz belki ama maksat zaten bu programları paylaşmak değil mi? Nerden ve nasıl paylaştığımın ne önemi var?

 

Saygılar efenim...