Dikkat!!! Önemli Uyarı:

* Sıkça Sorulan Sorular bölümünü ve indirdiğiniz programda Açıklama sayfası varsa mutkala okuyunuz. Okumadan bana mesaj atıyorsunuz, arıyorsunuz. Yapmayın, etmeyin lütfen... Ben onca açıklamayı kendim için yapmadım ki...


Paylaştığım ve paylaşacağım tüm programlar ÜCRETSİZDİR.

Ancak: Bu site ve programlar, iyi niyetle bilgi birikimi doğrultusunda yapılmıştır. Programların yanlış kullanılmasından, hatalı hesaplamalardan, eksik veya fazla ödeme yapılmasından vs. doğacak  her  türlü  maddi  ve  manevi  zarar  için  sorumluluk  kullanana  aittir. Programları kullanmadan önce kendi bilgi birikiminiz doğrultusunda kontrolden geçirmelisiniz. Herhangi bir hata, eksiklik vs. olduğunu düşünüyorsanız, lütfen Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine e-posta ile geri bildirimde bulunun...


Dikkat: Bu sitede paylaşılan programların ve yapılan açıklamaların tüm hakları Mutemet.net'e aittir. Programların ve açıklamaların izinsiz yayınlanması halinde tüm yasal haklar saklıdır.


İndirme ayrıntıları

4924 ve 663 KHK Sözleşmeli Personel Maaş Hesaplama Programı (2022 Sonrası)

4924 Sayılı Kanuna ve 663 Sayılı KHK'ya tabi sözleşmeli personellerin maaşlarını hesaplamak için hazırlanmış bir programdır.

Güncelleme geçmişi:

06.04.2022

1- Sendika Ödeneği için, 4924'lülerde, bazı hastanelerden "Yıl-Ay 2022-03 olduğundan ödenek hesaplamıyor." diye geri bildirimler aldım. Aslında, Katsayılar sayfasında sendika ödeneğini Mart ayına girseniz sorunu çözeceksiniz de, neyse, baktım ki alışılagelmiş bir durum var, Katsayılar sayfasında sendika ödeneğini Nisan ayına girdim ve formülleri ona göre değiştirdim. Böylece, Ay 2022-03 iken Nisan ayı olduğundan sendika ödeneği hesaplanacak. Aynı durum diğer 3 dönem için de geçerli. (Örnek: 2022-06 hesaplaması yapılırken, ay Temmuz olacağından, sendika ödeneğini Temmuz ayına girerseniz Katsayılar sayfasından, sendika ödeneği hesaplayacaktır.)

08.02.2022

1- EKOBS Formatı güncellendi.

2- Sendika Ödeneğinin mükerrer ödenmemesi için Katsayılar sayfasındaki Ödenek Tutarı silindi. Mutlaka kontrol edin. Mükerrer ödeme yapmayın. "Artık çok geç, yaptım bile..." diyeniniz varsa, not alsın, Nisan ayında vermesin mesela. Ya da geç kalmış sayılmazsınız, iptal edin, yeniden hesaplama yapın.

06.02.2022

1- Özel Sigorta İndiriminin bordroda görünen formül başvurularındaki hata giderildi.

2- Açığa alınan personel için, Personeller sayfasındaki Kesenekler Nasıl Hesaplansın bölümüne Açığa Alınma (2/3) alanı eklendi. Ücretinin 2/3'ü, keseneklerinin ise yarısı hesaplanacak şekilde formüller güncellendi.

30.01.2022 - Ocak 2022 katsayı farkı için formül düzenlemesi yapıldı.

30.01.2022 - Gelir Vergisi İstisna Tutarı hesaplaması için, katsayılar sayfasında göreceğiniz üzere, iki yeni alan açtım ve Sabitler sayfasında seçilen yıl ve aya göre, uygulanması gereken tutarı buldurdum. Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 319) doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Tebliği okumadan hesaplamalara itiraz etmeyin.

Son olarak, öncelikle olması gerekeni söyleyeyim:

4924 Sayılı Kanuna Tabi personellerin Aralık dönemi maaşı ikiye bölünerek hesaplanır. Aralık 17 Günlük ve Ocak 14 Günlük şeklinde. Aralık 17 Günlük olan bölümden, SGK kesenekleri tam kesilir, Bütçe Emanetine alınır, Ocak 14 Günlük bölüm ise, yeni katsayılar üzerinden hesaplanır ve kesenek, icra vs. kesilmez. Çünkü Aralık 17 Günlük bölümünden zaten kesilmiştir bunlar. Aralık 17 Günlük bölümünden, Aralık ayındaki vergi dilimine ve kümülatifine göre vergi kesilir. Ocak 14 Günlük bölüm ise artık yeni yılın vergi dilimine ve sıfırlanmış kümülatifine sahip olur. Yani kümülatif sıfır olur. Ödemenin yapıldığı dönem ne ise, vergilendirme o döneme göre yapılır. Bununla ilgili BÜMKO'nun da, başka başka kurumların da, bir sürü görüş yazısı vardır. Araştırın.

Ödemenizi bu mantıkla yaptıysanız, programda Ocak Katsayı farkının hesaplamalarına baktığınızda doğru hesaplama yaptığımı göreceksiniz. Ancak, bu şekilde yapmayıp da Ocak 2022'de Aralık 17 Günlük ile birlikte yaparım diye düşünüp, şimdi de değişen mevzuatla başbaşa kalıp, "Ben ne yapacağım" diyorsanız, maalesef size verebileceğim bir cevabım yok. En kötü ihtimalle, Bordro sayfasının sayfa korumasını kaldırın ve ilgili alanları elle düzeltin. Ya da bi excel ile elle hesaplama yapın. Ama lütfen benden bu konuda yardım talep etmeyin. Bu programda gerekli düzenlemeleri yapmam bile günlerimi aldı.

09.01.2022 - Ocak (14 Günlük) hesaplamasında SGK kesintisi hesaplamaz. Çünkü Aralık ayındaki verilere göre hesaplama yapılır. Kodları buna göre revize ettim. 100% artış atıyordu. Ona da kontrol ekleyerek onu da ortadan kaldırdım. Aralık ayında terfi hesapladığınız personeliniz varsa mutlaka bu yeni versiyon ile hesaplama yapın.

08.01.2022 - Lütfen bunu desteğimi çekmişim gibi algılamayın. Olabildiğince açıklamaya çalıştım. Günlerdir uğraşıyorum ve fakat çözüm bulamadığım için böyle bir yöntemi benimsedim. Anlayışınıza sığınıyorum.

08.01.2022 - Asgari Ücretin vergi istisna olarak belirlenmesi ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır.

08.01.2022 - Ziraat Bankası text oluşturma sayfası kaldırılmıştır. (Farklı Office versiyonlarında sürekli hata veriyor. Kodlamasında sıkıntı var. Kontrol basamaklarında IBAN kontrolü yok, mükerrer kayıt kontrolü yok vs. vs. Ben de kaldırdım gitti. Sayfanın değiştiğinde olay yordamına ekledikleri kod da programı çok yoruyordu. Nasıl olsa herkeste o şablon var. Programda olmasına gerek yok diye düşündüm.)

08.01.2022 - 2022 yılı Ocak ayından geçerli değişikliklerin tümünü yaptım. (Eksiğim varsa lütfen uyarın.)

08.01.2022 - Programın tüm kodlarını ve formüllerini yapılan değişiklikler doğrultusunda güncelledim. Bu da, 2022 öncesi için bu programla hesaplama yapamayacağınız anlamına geliyor. 2022 önce hesaplama yapmak için lütfen programın eski versiyonunu kullanın. (Eski versiyonu elinizde yoksa geçmiş olsun. Çünkü o kadar değişiklik yaptım ki üzerinde, en son sürümün ne olduğunu ben bile unuttum. Umarım geçmişe dönük hesaplama yapmaya ihtiyacınız olmaz.)

08.01.2022 - Normalde, Aralık 17 günlük ve Ocak 14 günlük şeklinde iki ayrı hesaplama yapılır 15 Aralık - 14 Ocak 2022 dönemi için. Görüyorum ki bazı mutemet arkadaşlar, Ocak 2022'de ödüyor Aralık maaşı diye. Bu programla bunu yapmanız maalesef mümkün değil. Çünkü, 2021 yılında yaptığınız hesaplamada program AGİ hesapladı. Oysa 2022 itibariyle AGİ kalktı. Ayrıca 2021 yılında yaptığınız hesaplamada Gelir ve Damga Vergisi için istisna diye bir şey de yoktu. Yani, bu şekilde hesaplama yapan arkadaşlar, yanlış bir yol izledikleri için, şimdi kara kara düşünecekler ve "Nasıl çıkarız biz bu işin içinden" diyecekler. Maalesef bunun için benim de bir cevabım yok. Programı 2022 öncesi ve sonrası şeklinde tasarlamaya çalıştım ancak alan kontrol sayısı o kadar fazla oldu ki program boyutu 10 MB üstüne çıktı. Program açılırken bile kasıyordu. Hele hele hesaplama yaparken, işlemci ve ram kullanımı maksimuma çıkmıştı. Maalesef başka çözüm bulamadım. Bu sebeple de 2022'yi milat olarak kabul edip programı ona göre revize ettim. Yine de önerim, yeni versiyona göre hesaplama yapın, karşılaştırın. Aradaki farkı ve nerelerden kaynaklandığını tespit etmeye çalışın. Olmadı aradaki fark için ayrı bir ödeme yaparsınız. Fark bordrosu tarzı bir şey hazırlarsınız yani.

15.04.2021 - P.E.K. alt sınırın altında kalanlar için Kesenek Bilgi Sistemi güncelleme yapmış. 5510 Kesenek TXT dosyası yeni bildirge sistemine göre revize edildi.

 

Information
Oluşturulma 2018-09-18
Son Değişiklik 2022-04-14
Sürüm 06042022
Boyut 1020.44 KB
Oluşturan Harun
Düzenleyen Harun
İndirilme 6.324
Lisans
Fiyat