Kişi Borcu Hesaplama Progr Kişi Borcu Hesaplama Programı HOT

Güncelleme Geçmişi: 

18.07.2024

1. Sözleşmeli personeller için de eklemeler yapıldı. (4B Sözleşmeli Personel Kişi Borcu Hesaplama Programı ile birleştirildi. Brüt Ücret üzerinden ödeme yapılan tüm sözleşmeliler için kullanılabilir. İşçiler hariç, onlar için ayrıca İşsizlik Sigortası alanı da eklenmeli. İleride onu da eklerim.)

13.05.2024

1. Saymanlıktan seçeneği için Cetvelde görüntüleme formülü güncellendi.

22.03.2024

1. 5434'e tabi personel için, %20 ve %12'ye, çalışma gününe göre keseneklerin kişiden tahsil edilmesi için formüller revize edildi.

 

Önemli Not: 

28.11.2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği (Sıra No: 83) (Fazla veya Yersiz Ödenen Aylıkların Geri Alınması) eki Cetveli, bence "Olması Gerektiği" gibi revize ettim. 

TEST SÜRÜMÜDÜR. Sizlerden gelecek geri bildirimler doğrultusunda son halini alacağını umuyorum.

 

Daha önce şu açıklamayı yapmıştım:

28.11.2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği (Sıra No: 83) (Fazla veya Yersiz Ödenen Aylıkların Geri Alınması) ve ekini inceledim ama eki tablodan hiçbir şey anlamadım. Tabloda yer verilmeyen kesintilerle ilgili tatmin edici bir açıklama da göremedim. Örneğin, BES, Sendika vs. ne olacak? Ya da kişi payları ile ilgili açıklamada kişi borcundan gelir vergisi yönüyle düşüleceğini yazmışlar ama tabloda SGK kişi payları neden yok? 

Yine her zamanki gibi "İşin Mutfağında Olmayan" birileri tarafından hazırlanmış bir mevzuat ile karşı karşıyayız.

Şu halde, hatalı hesaplamalara mahal vermemek için, Kişi Borcu Hesaplama Programımı geçici süreliğine paylaşımdan kaldırıyorum. 

Umarım yakın zamanda başka bir mevzuatla bu konuyu netleştirirler.

 

Programla İlgili Açıklamalar:

Malumunuz, kişi borcu konusunu maalesef tüm mutemetlerin sıkıntı yaşadığı bir konudur.
E haliyle, bu konuda yeterli bilgiye sahip olmamak, hali hazırda piyasada bulunan kişi borcu hesaplama cetvelleri arasındaki tutarsızlıklar, hangi kalemin kişi borcuna dahil edilip edilmeyeceği, hangi kalemlerin muaf tutulacağı vb. hususlar, konuyu daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

Tüm bu ve benzeri sebeplerden dolayı, bu konuda yüzde yüz doğru yaptığını iddia eden olacağını sanmıyorum.

Onlarca kişi borcu hesaplama programını inceledim ve ekteki programı yaptım. Bu program, yaklaşık 10 senelik bir çalışmanın ürünüdür. Program seçenekler sunarak hesaplamaya dahil edip etmeyeceğiniz unsurları sizin seçiminize bırakmıştır. Yani genel tavrım, "İlla bu hesaplama böyle yapılır" değildir. Bazı alanlar ise müdahaleye, tercihe kapalıdır, zira o kapalı olan bölümler zaten mevzuatla düzenlenmiştir. Yani tartışmaya kapalıdır.

Olur da bir alana müdahale edemiyorsanız, bilin isterim, mevzuata uygun olarak yapılmış bir programdır. Opsiyonel olmama sebebi muhtemelen sizin bilmediğiniz bir mevzuata dayanmaktadır, araştırın, mutlaka hukuki bir dayanağı olduğunu göreceksiniz.

 

Bu sitede paylaşılan ve paylaşılacak tüm programlar ÜCRETSİZDİR.

Bu programlar, bilgi birikimi doğrultusunda yapılmış ve sizlerin de istifade edebilmeniz için iyi niyetle paylaşıma açılmıştır.

Ancak malum hatasız kul olmaz... Bu sebeple:

Programların yanlış kullanılmasından, hatalı hesaplamalardan, eksik veya fazla ödeme yapılmasından vs. doğacak her türlü maddi ve manevi zarar için sorumluluk kullanana aittir.
Programları kullanmadan önce MUTLAKA kendi bilgi birikiminiz doğrultusunda kontrolden geçirmelisiniz.
Herhangi bir hata, eksiklik vs. olduğunu düşünüyorsanız veya önerileriniz varsa lütfen
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine e-posta ile geri bildirimde bulununuz...


Dikkat: Bu sitede paylaşılan programların ve yapılan açıklamaların tüm hakları Mutemet.Net sitesine ve sitenin sahibi Harun KURU'ya aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 38. maddesi uyarınca, programların ve açıklamaların, fikri hakları ihlal eden herhangi bir fiil için kullanılması ve Mutemet.Net sitesi haricinde izinsiz paylaşılması halinde site sahibinin tüm yasal hakları saklıdır.